تبلیغات
رئیس ستاد افغانستان وزارت خارجه در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد:
پایگاه‌های آمریکا در افغانستان تهدید جدی امنیتی برای منطقه

خبرگزاری فارس: رئیس ستاد افغانستان وزارت خارجه کشورمان پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان را تهدید جدی امنیتی برای منطقه برشمرد.

خبرگزاری فارس: پایگاه‌های آمریکا در افغانستان تهدید جدی امنیتی برای منطقه

"محسن پاک‌آیین" رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در خصوص پیمان استراتژیک بین واشنگتن و کابل، با بیان اینکه آمریکا و هم پیمانانش در سال 2001 میلادی به بهانه نابودی شبه نظامیان طالبان و شبکه القاعده به افغانستان حمله کردند، گفت: اما با گذشت 10 سال نه تنها طالبان نابود نشد بلکه روز به روز بر شدت ناامنی‌ها افزوده شده است. 

وی با ذکر این نکته که در ابتدای جنگ افغانستان، جمهوری اسلامی ایران و بسیاری از کشورهای منطقه هشدار دادند که مشکل افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و حضور این نیروهای خارجی مسائل این کشور را پیچیده‌تر می‌کند، اظهار داشت: اما آمریکا بدون توجه به این هشدارها و با صرف سالانه یک میلیون دلار برای هر سرباز، باعث تشدید ناامنی‌ها در افغانستان شد.

پاک‌آیین ادامه داد: اینک دولت‌های غربی پس از پرداخت هزینه‌های سنگین مادی و انسانی و حتی گفت‌وگو با طالبان از اهداف از پیش اعلام شده خود عقب‌نشینی کرده و طبق توافق ناتو و افغانستان در اجلاس ناتو در لیسبون مقرر شد که نیروهای خارجی در فاصله سال‌های 2011 تا 2014 از افغانستان خارج شوند.

رئیس ستاد افغانستان با یادآوری این نکته که این خروج منوط به برقراری امنیت در افغانستان و سپردن امور به دست افغان‌ها شده است، خاطرنشان کرد: اگرچه اکثر کشورهای ناتو برنامه ریزی لازم را برای خروج نیروهای خود صورت داده‌اند، اما اخبار منتشره در خصوص پیمان استراتژیک افغانستان و آمریکا نشان می‌دهد که آمریکا اهدافی فرامنطقه‌ای دارد و به جبران شکست‌های پی در پی در خاورمیانه، قصد حضور درازمدت در افغانستان را دارد. 

پاک‌آیین با ذکر این نکته که توافقنامه استراتژیک افغانستان و آمریکا با محوریت حفظ و قانومند کردن پایگاه‌های نظامی دائمی ایالات متحده در خاک افغانستان امضا خواهد شد، گفت: مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا معتقدند که باید برای حفظ دستاورد‌های ۱۰ سال اخیر در افغانستان پس از سال 2014 نیز پایگاه‌های نظامی در این کشور فعال باشد. بدیهی است موضوع واگذاری امور امنیتی به نیروهای بومی افغان تا سال 2014 مانع انتقال تمامی مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای امنیتی افغانستان است. 

وی خاطرنشان کرد: در هر حال به نظر می‌رسد که مقامات آمریکایی به جهت حفظ هژمونی نظامی خود در منطقه حفظ پایگاه‌های نظامی در نقاط مختلف افغانستان را با جدیت در دستور کار دوجانبه خود با افغانستان قرار داده‌اند و طبعا چنین پایگاه‌هایی در خاک این کشور یک تهدید جدی امنیتی برای کشورهای منطقه خواهد بود. احاطه بر تحرکات جاری در شبه قاره هند، ایران، آسیای میانه، چین و تا حدودی روسیه آن هم به بهانه مهار تروریسم و افراط گرایی مذهبی مزیت برتر تأسیس این پایگاه‌ها به شمار می‌رود.
 
رئیس ستاد افغانستان وزارت خارجه تصریح کرد: تردیدی وجود ندارد که تحولات داخلی افغانستان تأثیرات مستقیمی بر امنیت کشورهای همسایه و منطقه دارد.

وی با بیان اینکه دکترین امنیتی آمریکا در سال‌های اخیر بر موضوع ایجاد پایگاه‌های دائمی نظامی در نقاط مختلف افغانستان متمرکز شده است، اظهار داشت: به اعتقاد ما حضور نیروهای نظامی در افغانستان علت اصلی ناامنی و عدم آرامش در این کشور است و تا زمانی که همه نیروهای بیگانه از افغانستان خارج نشده و پایگاه‌های نظامی جمع آوری نشده است، نمی‌توان انتظار ایجاد امنیت و ثبات در افغانستان را داشت.

بن ۲ تکلیف حضور نیروهای خارجی در افغانستان را روشن کند

پاک‌آیین افزود: بدیهی است اجلاس‌های بین‌المللی از جمله کنفرانس بن ۲ نیز باید تکلیف حضور نیروهای خارجی و پایگاه‌های نظامی آنان را در افغانستان روشن کرده و همه کشورهای ناتو را متعهد به خاتمه دادن به حضور بی نتیجه خود در افغانستان کنند. در غیر این صورت کنفرانس بن ۲ نیز در استقرار صلح در افغانستان ناکام خواهد بود.
 
وی یادآور شد: جلسه اخیر لویه جرگه نیز برای امضای پیمان با آمریکا شرایطی را مقرر کرد که بعید است آمریکا این شرایط از قبیل عدم شکنجه زندانیان افغان، واگذاری اداره زندان‌ها به مقامات امنیتی افغانستان و دادن مدیریت پایگاه‌های نظامی به افغان‌ها را بپذیرد.
 
پاک‌آیین عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه، تأسیس یا ابقای پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان را یک خطر جدی برای امنیت منطقه می‌دانند و قویا با هرگونه انتقال ناامنی از افغانستان به مناطق پیرامونی این کشور مخالف هستند.